image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Novější 1 3 125 249 373

Noc kostelů 2023 - slabá účast, ale nádherný hudební zážitek.

Epitaf Adličky Kapounové ze SvojkovaKoncert na Noci kostelů 2023V pátek 2. června jsme se i u nás v Čisté připojili k iniciativě Noc kostelů 2023. Nejprve od 18:00 hodin proběhla komentovaná prohlídka kostelíka. Přítomní  se mohli dozvědět nejen historická fakta o kostelíku a vůbec vývoji náboženství u nás v obci, ale také o historii pískovcových epitafů zapuštěných do zdí kostela nebo o kamenné mariánské jeskyni z araukaritů a místních polodrahokamů. Na tuto část programu dorazilo zhruba dvacet návštěvníků, kteří pak ještě vystoupali do věže ke zvonům a mohli se kochat výhledem z otevřených okenic.

Druhou část programu tvořil od 20:00 hodin koncert souborů Pifferaios a Toni dei signori z Lázní Bělohrad pod vedením Ivany Václavů. Ani zde se žádné překvapení nekonalo, lidí přišlo málo. Na tři desítky návštěvníků přitom slyšely nádherné chorály, gospely, spirituály a i lidové písně, mnohdy v doprovodu fléten nebo kytary a bubínků. Atmosféra v pomalu temnícím kostele byla úžasná stejně jako venku měsíc těsně před úplňkem ve větvích mohutných stromů po skončení programu. Tak snad příště dorazí posluchačů více.......

Dobrovolné vstupné vyneslo 1.420,- Kč a bude určeno na obnovu drobných památek v obci.


Autor: Starosta Publikováno 4. 6. 2023 14:46

Putování světem a kouzelné píšťalky rámovaly dětské odpoledne

DD2023IMG_20230601_163414.jpgVe čtvrtek, 1. června 2023, uspořádala čistecká Základní škola a Mateřská škola u příležitosti Mezinárodního dne dětí na zahradě školy Dětské odpoledne. Program byl formou tvořivých dílniček a naučné stezky. Zde se za jednotlivými stanovišti skrývaly různé země světa a děti odpovídaly na k těmto zemím vztažené otázky nebo plnily zajímavé úkoly. S organizací pomáhali zaměstnanci školy i žáci vyšších ročníků. Nechybělo ani chutné občerstvení, které připravily paní kuchařky školní jídelny. Bylo možné si také opéci uzeninu na ohýnku v rohu školní zahrady a využít prolézačky a další zdejší herní prvky. Odpoledne završilo divadelní představení školních dětí, které nacvičily pohádku "Kouzelná píšťalka". Do děje vtáhly i diváky a pohádkový příběh zakončilo společné hledání kouzelných píšťalek, které při přípravě akce vyrobila čistecká škola na své 3D tiskárně, v okolí školy. Počasí přálo a akce se vydařila.....


Autor: Starosta Publikováno 2. 6. 2023 8:36

Avízo omezení dodávky pitné vody

Místo poruchy na vodovodním řáduBylo nalezeno místo poruchy na hlavním vodovodním řádu poblíž šachty pod čp. 87. Správce vodovodu bude situaci řešit v pondělí 5. června 2023. Avizujeme proto už nyní možné omezení dodávky pitné vody. V tuto chvíli nelze predikovat, jak velké omezení bude, protože není jasné, na jaké větvi k poruše došlo (jde o místo u propojení levostranného i pravostranného řádu). Děkujeme předem za pochopení omezení v době opravy a děkujeme všímavým spoluobčanům, že problematické místo nahlásili.


Autor: Starosta Publikováno 2. 6. 2023 8:22

Zahájení sezóny koupaliště v Dolní Kalné

Votvírák 2023.jpg

Od pátku 2.6. bude už v provozu kemp.
Ubytování bude zatím (během června) možné pouze po předchozí domluvě po telefonu nebo přes email. Koupaliště bude oficiálně v provozu od 12.6., do té doby je koupání na vlastní nebezpečí.

Autor: starosta z veřejných webů Publikováno 1. 6. 2023 9:10

Koncert v Prosečné

Datum konání: 11. 6. 2023

FilipaNikitaProsečné.jpg


Autor: starosta z veřejných webů Publikováno 1. 6. 2023 9:06

Včelstva na vodárně

včelynavodarně.jpgV areálu obecního vodárenského hospodářství (poblíž spodního objektu úpravny vody) bude umístěno několik včelstev správce vodovodu. Na přítomnost včelstev upozorňuje cedule. Úly budou v I. ochranném pásmu vodního zdroje, kam je vstup veřejnosti zakázán, a budou otočeny směrem od cesty k louce. Ke kolizi s včelami by tak nemělo docházet. Pokud by nějaký problém přesto nastal, kontaktujte správce vodárny, p. Pavelku.

Obec tak činí další krok ke zvýšení biodiverzity okolních luk a k opylování nejen ovocných stromů ve vsi a okolí.


Autor: Starosta Publikováno 1. 6. 2023 8:22

Zajímavá přednáška v Jilemnici

Datum konání: 7. 6. 2023

Jilemnice - pozvánka

Tématem provede ceremonialistka a lektorka Tereza Chmelařová, která je správkyní prvního českého přírodního hřbitova Lesa vzpomínek v pražských Ďáblicích.


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 1. 6. 2023 8:08

Výsadba stromů pokračuje

Jedna z lip na Vrchní cestěKaštany na BrejlíchI v letošním roce pokračujeme ve snaze vrátit do přírody zeleň - stromy, které sem patří. Proto v lokalitě na Brejlích poblíž jednoho z pramenišť potoka Olešnice, obec na jaře vysázela 11 ks jírovce maďalu (kaštanů). Ve spolupráci s myslivci pak byly vysazeny lípy podél Vrchní cesty. Zde nové stromečky nahradily uschlé stromy vysazené zde před deseti lety v rámci projektu Krkonošská vyhlídka. Děkujeme všem, kdo se jakkoli starají o návrat stromů do přírody v okolí obce.


Autor: Starosta Publikováno 31. 5. 2023 9:20

Jilemnice - město Harrachů

Datum konání: 17. 6. 2023

Jilemnice město Harrachů


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 31. 5. 2023 9:08

Rojení včel

rojeníí včel.jpgMáme tu období se zvýšeným výskytem rojení včel. Pokud byste zaznamenali u sebe na pozemku nebo na veřejném prostranství včelí roj, kontaktujte laskavě nejbližšího včelaře, případně obecní úřad nebo starostu. O včelí roj by se totiž jako první měli postarat včelaři, teprve pak do hry vstupují hasiči, kteří roj případně zlikvidují. Pozor - likvidace roje, ale stejně tak i vosího hnízda nebo hnízda jiného bodavého hmyzu, není prací hasičů, ale specializovaných firem za úplatu. Hasiči zasahují pouze v případě ohrožení života a zdraví (alergie, blízkost školských zařízení apod.). O včelky se dokáží postarat nejlépe jejich chovatelé, tedy včelaři.....


Autor: starosta z veřejných webů Publikováno 31. 5. 2023 9:05

Novější 1 3 125 249 373