Nejvýchodnější obec Libereckého kraje
mapa Virtuální prohlídka

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Letní kino ve Studenci 06/2022

Kino Studenec 062022.jpg


Autor: starosta z veřejných webů Publikováno 13. 6. 2022 14:34

Šermíři na hradě Pecka

Šermířská Pecka.jpg


Autor: starosta z veřejných webů Publikováno 13. 6. 2022 12:17

Sjezd rodáků a oslavy hasičů v Bukovině u Čisté

Sjezd rodáků a oslavy hasičů Bukovina

Podrobnosti k programu najdete v této pozvánce.


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 13. 6. 2022 11:57

Zrušení ordinace praktického lékaře 17. června 2022

MUDr. František Válek oznamuje, že v pátek 17. června 2022 nebude na Horkách ordinovat. Zastupuje pan doktor Gottwald v Roztokách u Jilemnice v době 8 - 12 hodin. Je třeba se ale objednat na tel. čísle 603 8345 438.


Autor: starosta - z obdržené pošty Publikováno 13. 6. 2022 11:25

Smutné výročí

"Zapomínat se nesmí, nemá-li se podobná zkušenost v budoucnu opakovat...." S vědomím této důležité myšlenky je třeba si připomenout jeden sedmdesát let starý smutný příběh.

procesy-cerman.jpgJe o Vladimíru Cermanovi, který se narodil 4. 7. 1925 v Čisté u Horek do rolnické rodiny. Po absolvování místní obecné a měšťanské školy začal pracovat na hospodářství svého otce Františka Cermana. Po osvobození  v roce 1945 stejně jako jeho otec vstoupil z přesvědčení do KSČ.
František Cerman se řadil se svými 16 hektary půdy mezi větší rolníky      v obci Čistá. Situace na venkově se po únoru 1948 začala dramaticky měnit. Stejně jako v jiných obcích ČSR během roku 1949, i v Čisté proběhlo několik schůzí týkajících se založení JZD apod.. Většina zdejších rolníků se striktně stavěla proti těmto návrhům komunistů, které by vedly k rychlé socializaci obce. Stejný postoj k zemědělské politice státu postupně zaujala i rodina Cermanova, jejíž členové v roce 1950 vystoupili z řad KSČ.
Od počátku roku 1951 začal sílit tlak vůči selskému stavu. Naplno se to projevilo po červencové události z Babic, která byla jakousi předehrou k ještě razantnějšímu postupu proti selskému stavu. V této napjaté době, kdy započala Akce K („kulaci“), se rozhodl Vladimír Cerman k neuváženému činu.
Dne 29. prosince 1951 ve 21.30 vystřelil do okna hostince U Trejbalů v obci Čistá, kde právě probíhala místní schůze KSČ. Jeho úmyslem bylo zastrašit místní funkcionáře KSČ, aby upustili od kolektivizační politiky v obci. Střela z vojenské pušky zasáhla okenní kličku, jejíž úlomek následně rozbil žárovku v místnosti. Nikdo                   z přítomných nebyl zraněn. Krajská správa StB Hradec Králové, která převzala vyšetřování případu, kvalifikovala útok na veřejné činitele jako teroristický čin, přičemž hlavním úmyslem střelce bylo podle ní zranit přítomného referenta OV KSČ Šedivého z Nové Paky. Od začátku byl mezi podezřelými pachateli tohoto činu právě Vladimír
Cerman. Místo toho, aby byl řádně vyslechnut a v případě podezření vzat na žádost prokurátora do vyšetřovací vazby, byl na něj nasazen agent StB s krycím jménem „Sedlák“, který se vydával za spolupracovníka zahraniční rozvědky. Dne 20. dubna 1952 byl při zinscenovaném odchodu do zahraničí Vladimír Cerman zatčen orgány StB  v Karlových Varech. V dalších dnech zadrželi jeho otce Františka Cermana, bratra Františka Cermana ml. a další osoby. Vladimír Cerman byl 13. června 1952 odsouzen Státním soudem v Nové Pace pro zločin velezrady    a vyzvědačství k trestu smrti. Jeho otec si vyslechl trest 12 let odnětí svobody za vyzvědačství a bratr František dostal 3 roky nepodmíněně za zatajování trestného činu.
Po zamítnutí odvolání byl Vladimír Cerman dne 11. října 1952 v pouhých 27 letech v Praze na Pankráci popraven. Rodinné příslušníky zmíněných osob vystěhovali z jejich statků v rámci „Akce K“.
I když dnešní doba nepřináší samá pozitiva, už nám naštěstí nevládne kolektivismus, který zajišťoval „blaho všech“ na úkor jednotlivce. Nehrozí bezdůvodné tresty celých rodin, aby nepřekážely v plánu budování, řízených jinými jednotlivci u moci. Na každé době se samozřejmě najdou dobré věci, ale špatné se bohužel časem zapomínají. Ale nezapomínejme dobu, kdy čtyřicet let vládlo zastrašování, represe a nikdo neznal skutečný význam svobody.
Zdroje: text - www.ustrcr.cz/cs/vladimir-cerman, Brusnický zpravodaj 11/2012,                                                      foto - http://www.ustrcr.cz/cs/procesy-s-vesnickymi-bohaci 


Autor: Starosta Publikováno 13. 6. 2022 11:08

Pouťový program u Větráku v Borovnici

2022-06-08_2_Poutove-odpoledne-2022-plakat.jpg


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 12. 6. 2022 16:42

Dětská lékařka neordinuje

Dětská lékařka neordinuje


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 8. 6. 2022 13:50

Upozornění na drobnou změnu v jízdních řádech

Upozorňujeme na drobný posun u autobusové linky Špindlerův Mlýn - Hradec Králové, k němuž dojde od 12. června 2022. Touto linkou s nástupem na Horkách u Staré Paky cestují i studenti do škol a učilišť, proto věnujte této informaci pozornost i u nás v Čisté. Podrobnosti v tomto novém jízdním řádu.


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 6. 6. 2022 15:00

Uzavření pošty Partner 8.6.2022

VE STŘEDU 8.6.2022 BUDE Z PROVOZNÍCH DŮVODŮ UZAVŘENA POŠTA PARTNER. V jiné dny bez omezení.


Autor: starosta - z obdrženého emailu Publikováno 6. 6. 2022 12:22

Badatelský a přírodovědný kroužek v čistecké škole

badatel.jpgpřírodovědec.jpgŠkolní rok se pomalu blíží do finále a stojí za to se ohlédnout za pravidelnými mimoškolními aktivitami, které zastřešuje naše škola. Protože proti pandemická opatření nedovolovala uspořádat dny otevřených dveří, je alespoň touto cestou možné nahlédnout do toho, co se ve škole mimo vyučování děje.

Ve školním roce úspěšně fungovalo několik kroužků a aktivit pro děti. Na naší škole úspěšně vede kroužek Malý badatel paní učitelka, ing. Ludmila Šimáčková. V rámci schůzek se děti jednak vzdělávají v IT technologiích (škola má robotické pomůcky, umělou inteligenci a mnoho dalšího vybavení pro tuto činnost), ale také v pokusech na objasnění pro mnohé nenormálních úkazů.

Další aktivitou je Přírodovědný kroužek, kde se děti pod vedením pana učitele, ing. Luboše Čepy, věnují především pěstování cizokrajných rostlin. Od semínek dokáží vypěstovat nádherné masožravky nebo orchideje. Jimi je naplněná celá školní budova.  Navíc se děti střídají v péči o akvarijní rybičky, strašilky, agamy a dokonce i chameleona.

Jsme rádi, že škola nabízí mimo klasického vzdělávání i prostor pro rozvoj zájmů dětí. A na místě je také velký dík všem, kdo se dětem takto věnují. Více se dozvíte v aktualitách školního webu.


Autor: Starosta Publikováno 6. 6. 2022 12:09


Informační SMS

26. 6. Adriana

Zítra: Ladislav

Tip na výlet

Počasí

Neděle Polojasno 27/14 °C
Pondělí Skoro jasno 30/15 °C
Úterý Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 25/19 °C
Středa Skoro jasno 32/18 °C

Návštěvnost stránek

546007