image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Obecní úřad - původní > Jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce > Výstroj a osobní prostředky

Výstroj a osobní prostředky

Oblečení

Členové jednotky jako základní oblečení používají pracovní stejnokroj PS II od výrobce DEVA FM. Toto oblečení se používá při práci jednotky ve zbrojnici, při hospodářské činnosti a při jednoduchých zásazích, kde není třeba zásahových obleků a další výstroje.

 

Čtyři členové jednotky jsou vystrojeni čtyřvrstvým zásahovým kompletem Tango ZHT. Jde o těžký zásahový oblek pro hasiče v první linii. Obleky byly pořízeny obcí s příspěvkem Libereckého kraje, z Fondu  požární ochrany, v roce 2009.

Osm členů jednotky je vybaveno jednovrstvým zásahovým oblekem Bushfire, výrobce DEVA FM. Touto výstrojí byla jednotka vystrojena z dotace MV - GŘ HZS v dubnu a v září 2009. Tyto obleky jsou určeny pro venkovní typy zásahů, např. oheň v lese, likvidace uniklých kapalin, práce na likvidaci následků živelné pohromy a pod. Nelze v nich zasahovat při požárech v uzavřených prostorách. Vhodné pro strojníky a hasiče zajišťující např. dálkovou dopravu vody, prostě ty, co nejsou na linii přímého ohně.

Buschfire

Buschfire

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Abychom byli lépe vidět, pořídili jsme si reflexní vesty a doplnili nápisem "HASIČI". Těchto vestiček máme 5 ks. Jsou majetkem SDH a používáme je hlavně při práci na silnici na PS II při řízení dopravy, u hadicových přejezdů  a podobně.

Reflexní vesty

Důležitá je samozřejmě i ochrana rukou.

Pro vlastní hasební práce a podobně máme pro šest členů jednotky k dispozici kvalitní zásahové rukavice Karla od českého výrobce, f. Holík.  Byly zakoupeny obcí s příspěvkem z Fondu požární ochrany Libereckého kraje, v roce 2009.

 

Vzhledem k typu zásahů, kde se pohybujeme, používáme nejvíce pracovní rukavice Flamingo.  Jde o sitý bavlněný úplet celomáčený v PVC, polyuretanová vložka, podšívka z teplákoviny, délka 35 cm, signální oranžová barva. Tyto rukavice jsou nejen dobře vidět, ale lze s nimi pracovat i s chemikáliemi a ropnými produkty. Těmito rukavicemi jsou vystrojeni všichni členové jednotky a další vozíme v Mitsubishi.

Rukavice pro represní činnost

 

OBUV

Samozřejmě je třeba si chránit nejen ruce, ale také nohy. Obuv proto používáme rozličnou. Pro práci v hasičárně a výcvik se požívají vojenské kanady nebo kožené půlitry.

 

Protože nás v Čisté občas potrápí potok, potřebujeme obutí do vody. K tomu slouží šest párů gumovek. Klasické holínky hlavně pro pohyb a práci v zaplavené nivě potoka.

Gumáky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro hospodářskou činnost a zásahy v zimě máme šest lidí obutých do pracovních zateplených bot. Tato buv má ocelovou špičku a po celé podrážce plechovou planžetu kvůli vyloučení propíchnutí. S těmito botičkami jsme velice spokojeni.

Pracovní obuv

Pracovní boty do zimy

 

 

 

 

 

 

 

Na jaře 2009 jsme obdrželi v rámci plošné dotace pro JPO V  pět párů zásahové obuvi Špeciál. K nim přibyly na podzim další tři páry. Tedy celkem osmery boty.  Tyto boty jsou plnohodnotnou zásahovou obuví s patřičnou certifikací. Výhodou je rychlošněrování a reflexní prvek nad achilovkou. Nevýhodou absence membrány.

Boty Špeciál

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 2009 byly obcí s příspěvkem Fondu požární ochrany Libereckého kraje zakoupeny pro čtyři členy jednotky hasičské zásahové boty Jolly. Jde o kvalitní zásahovou obuv italské výroby hojně využívanou profesionálními i dobrovolnými hasiči. Výhodou je rychlošněrování, reflexní prvky, ohyb v kotníku a použití lehkých slitin pro kápi špičky, což snížuje hmotnost boty.

 

Přilby

Další část postavy hasiče, kterou je nutno obzvlášť chránit, je hlava. Pro sport používáme certifikované stavbařské přilby. Těch máme díky činnosti SDH s dětmi dvě desítky.

Cvičná přilba

Pro zásahovou činnost  jednotka využívá dar, který dostal SDH od hasičů z Holandského Mijdrechtu. Jsou to zásahové přilby Rosenbauer Heros. Provedení luminiscenční - po nasvícení večer svítí. Tyto přilby mají nastavovací podbradník, čirý sklopný štít kryjící i nos a mají tzv. holandský límec - alternativu integrované kukly. V některých je také rychloupínání na dýchací přístroj a velitelské jsou označeny červenou proužkou.

Rosenbauer Heros