image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Spolky > Český zahrádkářský svaz

Český zahrádkářský svaz Čistá u Horek

Byl založen v roce 1957 s původním názvem “Český ovocnářský a zahrádkářský svaz Čistá u Horek”. Členové organizace se sdružili z těchto obcí:Čistá, Dolní Kalná, Slemeno Ždírnice, Bukovina, Horka, Nedaříž, Levínská Olešnice, Studenec, Vidochov, Nová Paka, Borovnice.

Zahrádkáři se navzájem oslovují “přítel”.

Mezi zakládající členy patřili: Máslo František Čistá č.137, Grof Štěpán Čistá č.206, Zaplatílek Josef Horka č.21, Prokeš Václav Bukovina č.73, Bajer Josef Dolní Kalná č.133, Rajs Miroslav Horka č.43,Ježek Miroslav Horka č.50, Štilec Hynek Čistá č.226, Štěpán Josef Čistá č.168, Stránský Jan Čistá č.227, Mejsnar Václav Čistá č.20, Khun Josef Čistá č.237, Drholec Josef Horka č.33, Šimůnek Oldřich Slemeno č.25.

Prvním předsedou svazu se stal př. Štěpán Josef Čistá č.168

Další představitelé:

Jednatel a místopředseda př. Vojtíšek Rudolf, Nedaříž od roku 1959 - 1993

Př.Štěrba Václav, Čistá čp.106 byl předsedou od roku 1960 do roku 1990 , dnes jej zastoupil př. Petr Horáček,Čistá čp. 56.

Pokladníkem byl nejprve př. Petera Liboslav Čistá čp.167, nyní s financemi hospodaří př. Stanislav Klazar Čistá čp. 12.

Posláním zahrádkářů bylo, uplatnění nových poznatků do praxe v pěstování ovocný stromů, používání postřiků, hnojiv, instruktáže prořezávky stromů a keřů atd.

Organizovali se zájezdy spojené s návštěvou divadla, zájezdy na výstavy např. Země živitelka České Budějovice, Zahrada Čech Litoměřice, výstava květin Flóra Olomouc,

Ze zájezdů na Moravu se uskutečňoval nakup meruněk a broskví, nesmí se zapomenout na vinobraní Mělník a Znojmo, prohlídka zahrádkářských osad, vinných sklípků, zpracovatelských podniků na ovoce a palíren spojené s ochutnávkou jak vín tak destilátů.

A což teprve tajné zájezdy, které končily společnou zábavou v blízkém okolí, kde se sjelo více spolků, /králíkáři atp./.

Zájezdy se těšily velkému zájmu. Zásluhu na konání zájezdů měli Vojtíšek Rudolf, Štěrba Václav, Váša Bohumil, Šulc Jaroslav .

Další činností bylo pořádání plesů, které se konaly jak v Čisté tak na Horkách i Bukovině za přispění členů hodnotnými cenami do tomboly. Tradice plesů však koncem 80. let minulého století upadla.

Dále se pořádaly výstavy ovoce a zeleniny doplněné výšivkami, obrazy a dalšími ručními pracemi členů.

V polovině osmdesát let byl při základní škole v Čisté veden několik let kroužek Mladý zahrádkář, který se pod vedením př. Petra Horáčka též zúčastnil několika soutěží s dobrými výsledky ( chlapci se probojovali v roce 1988 až do republikového kola) a zasloužil se o ovocnou stěnu ve školní zahradě.

Organizoval se také výkup ovoce jak padaného, tak pro uskladnění a prodej. Ten probíhal na nádvoří bývalého pivovaru vždy v době sklizně.

Pro členy, ale také pro veřejnost se prováděl prodej hnojiv, ovocných stromků, sadby brambor atd.

Ze spolkových prostředků byl také zakoupen drtič a lis na ovoce, který se i v dnešní době půjčuje jak členům tak nečlenům.