image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Vzpomínka na konec druhé světové války

Vzpomínka na konec druhé světové války3. května 1945 se sešli na dvoře pivovaru čistečtí muži a společně pochodovali na Horka. Zde byli v budově školy instruováni v obsluze pušek. V tu dobu už zaměstnanci drah spolu s dalšími povstalci obsadili vidochovské nádraží a ukořistili nějaké zbraně. Byla také obsazena celnice na hranicích s říší, odkud uteklo osazenstvo do blízkých německých vesnic a odtud povolalo posily. Protože toto povstalci tušili, byly ustaveny hlídky, které hlídaly demarkační čáru, nádraží a důležité přístupy do Horek. Ještě v noci dorazila silně ozbrojená skupina vojáků posílená členy Volksturmu. Už při jejich příjezdu se začali povstalci stahovat zpět do Horek a do Čisté. Němci u celnice postavili kulometné hnízdo a začali ostřelovat křižovatku a silnici dolů do Čisté. Při přebíhání silnice tak zde byl těžce zraněn čistecký holič, Oldřih Pohl, který pak zranění podlehl.  Stal se tak čisteckou obětí květnového povstání proti německým okupantům.

Vzpomínka, Oldřich PohlV roce 2019 jsme v rámci připravovaného projektu obnovy místa jeho posledního odpočinku na čisteckém hřbitově přišli ve spolupráci s oblastními archivy na skutečnost, že na pomnících a pamětních deskách jsou uváděna mylně příjmení. Čistecký mladík měl totiž německé příjmení Pohl. V době po válce toto nebylo vhodné zmiňovat, a tak bylo počeštěno. V příštích letech dojde v rámci obnov válečných hrobů k nápravě.

V sobotu 2. května 2020 navečer byla v rámci vzpomínky na válkou zmařený mladý život u pomníku na Horkách položena starostou naší obce kytice se stuhou v národních barvách.