image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Výstraha meteorologů před vánoci 2023

Výstraha meteorologů před vánoci 2023Datum konání:
21.12.2023
Datum ukončení:
22.12.2023

Meteorologická situace: V čerstvém západním proudění budou přes střední Evropu přecházet jednotlivé frontální systémy.

Silný vítr

Nízký st. nebezpečí

21.12. 00:00

 – 

21.12. 12:00

Popis: Silný jihozápadní až západní vítr s nárazy až 70 km/h.

Doporučení: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

 

Nová sněhová pokrývka
nad 800 m n.m.

Nízký st. nebezpečí

21.12. 00:00

 – 

21.12. 24:00

Popis: Nová sněhová pokrývka 15 až 40 cm/24h.

Doporučení: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

 

Velmi silný vítr

Vysoký st. nebezpečí

21.12. 12:00

 – 

22.12. 24:00

Popis: Velmi silný jihozápadní, v pátek severozápadní vítr s nárazy 65 až 90 km/h.

Doporučení: Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.