image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Varování před vichřicí

Varování před vichřicíV silném západním proudění bude postupovat přes Baltské moře hluboká tlaková níže a s ní spojená studená fronta přejde přes naše území k východu.
Ve čtvrtek (23. 2.) odpoledne a večer bude před studenou frontou od západu zesilovat jihozápadní vítr. V noci na pátek (24. 2.) a v pátek dopoledne bude vítr postupně silný až velmi silný o rychlosti 9 až 14 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na frontě přechodně až 30 m/s (110 km/h), na horách v průměru 15 až 20 m/s s nárazy kolem 35 m/s (130 km/h). Během pátečního dne se bude vítr měnit na západní až severozápadní a od západu bude postupně slábnout.
 
Doporučení ke zmírnění následků silného a velmi silného větru:
  • Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, plechy apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
  • Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.
  • Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.
  • Na horách omezit vycházení a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).
  • Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.
  • V případě podmáčeného terénu lze očekávat i vyvracení stromů

Výstraha pro Liberecký kraj platí od 23.2.2017, 18:00 do 24.2.2017, 10:00 hodin.

                                                                                       Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/