image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Útoky psů

Útoky psůNa obecní úřad se obrátilo v poslední době několik spoluobčanů ve věci napadení psem. Také myslivci požádali o spolupráci, protože v okolí obce bylo strženo alarmující množství srnčí zvěře.

Obec Čistá u Horek má vydánu vyhlášku, která omezuje volný pohyb psů v zastavěném území obce. Pokud se bude pes  volně pohybovat po obci, dopouští se jeho majitel přestupku postižitelného v přestupkovém řízení několikatisícovou pokutou.                              Pokud volně se pohybující pes, ale i pes na vodítku, který se majiteli vymyká kontrole, začne někoho  ohrožovat, byť jen v náznaku, dopouští se majitel psa přestupku proti zákonu na úseku  týrání zvěře a opět podléhá přestupkovému řízení.    Pokud pes někoho fyzicky napadne, je za toto postižitelný opět majitel psa a to dokonce v případě psa volně pobíhajícího za dvojí porušení zákona.                    V případě, že pes způsobí újmu na zdraví nebo majetku, může jít dokonce o trestný čin.              Pokud volně pobíhající psi štvou zvěř mimo obec, je opět postižitelný majitel a to dle norem upravujích týrání zvířat a dále dle práva myslivosti.  

Upozorňujeme, že případy volně pohybujícíh se psů se množí a obec již požádala o pomoc v této věci Policii ČR. Může se tak stát, že volně pohybující se psi budou odchyceni a umístěni do útulků na naklady majitelů. Ty tak mimo pokuty čekají i značné finanční výdaje za psa. Mimo obec může dokonce v krajním případě zasáhnout i myslivecký hospodář a volně pohybující se pes štvoucí zvěř může být zastřelen. 

Pokud jste vlastníky psů, dbejte laskavě o jejich řádné zabezpečení. Předejdete množství nepříjemností. V odpoledních hodinách a o víkendech je okolí obce plné lidí se psy, z nichž mnozí jsou bez vodítka. Až se stane něco nepříjemného, tak tvrzení "vždyť on je hodnej a poslouchá" nebude nikoho zajímat. Vlastnictví psa s sebou nese určité povinnosti, které mnozí nerespektují.  Naopak pochvalu si zaslouží chovatelé, kteří mají psy zajištěny a věnují jim svůj čas. Těm ale tyto řádky určené nejsou.