image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Smutné výročí

Smutné výročí



"Zapomínat se nesmí, nemá-li se podobná zkušenost v budoucnu opakovat...." S vědomím této důležité myšlenky je třeba si připomenout jeden sedmdesát let starý smutný příběh.

procesy-cerman.jpgJe o Vladimíru Cermanovi, který se narodil 4. 7. 1925 v Čisté u Horek do rolnické rodiny. Po absolvování místní obecné a měšťanské školy začal pracovat na hospodářství svého otce Františka Cermana. Po osvobození  v roce 1945 stejně jako jeho otec vstoupil z přesvědčení do KSČ.
František Cerman se řadil se svými 16 hektary půdy mezi větší rolníky      v obci Čistá. Situace na venkově se po únoru 1948 začala dramaticky měnit. Stejně jako v jiných obcích ČSR během roku 1949, i v Čisté proběhlo několik schůzí týkajících se založení JZD apod.. Většina zdejších rolníků se striktně stavěla proti těmto návrhům komunistů, které by vedly k rychlé socializaci obce. Stejný postoj k zemědělské politice státu postupně zaujala i rodina Cermanova, jejíž členové v roce 1950 vystoupili z řad KSČ.
Od počátku roku 1951 začal sílit tlak vůči selskému stavu. Naplno se to projevilo po červencové události z Babic, která byla jakousi předehrou k ještě razantnějšímu postupu proti selskému stavu. V této napjaté době, kdy započala Akce K („kulaci“), se rozhodl Vladimír Cerman k neuváženému činu.
Dne 29. prosince 1951 ve 21.30 vystřelil do okna hostince U Trejbalů v obci Čistá, kde právě probíhala místní schůze KSČ. Jeho úmyslem bylo zastrašit místní funkcionáře KSČ, aby upustili od kolektivizační politiky v obci. Střela z vojenské pušky zasáhla okenní kličku, jejíž úlomek následně rozbil žárovku v místnosti. Nikdo                   z přítomných nebyl zraněn. Krajská správa StB Hradec Králové, která převzala vyšetřování případu, kvalifikovala útok na veřejné činitele jako teroristický čin, přičemž hlavním úmyslem střelce bylo podle ní zranit přítomného referenta OV KSČ Šedivého z Nové Paky. Od začátku byl mezi podezřelými pachateli tohoto činu právě Vladimír
Cerman. Místo toho, aby byl řádně vyslechnut a v případě podezření vzat na žádost prokurátora do vyšetřovací vazby, byl na něj nasazen agent StB s krycím jménem „Sedlák“, který se vydával za spolupracovníka zahraniční rozvědky. Dne 20. dubna 1952 byl při zinscenovaném odchodu do zahraničí Vladimír Cerman zatčen orgány StB  v Karlových Varech. V dalších dnech zadrželi jeho otce Františka Cermana, bratra Františka Cermana ml. a další osoby. Vladimír Cerman byl 13. června 1952 odsouzen Státním soudem v Nové Pace pro zločin velezrady    a vyzvědačství k trestu smrti. Jeho otec si vyslechl trest 12 let odnětí svobody za vyzvědačství a bratr František dostal 3 roky nepodmíněně za zatajování trestného činu.
Po zamítnutí odvolání byl Vladimír Cerman dne 11. října 1952 v pouhých 27 letech v Praze na Pankráci popraven. Rodinné příslušníky zmíněných osob vystěhovali z jejich statků v rámci „Akce K“.
I když dnešní doba nepřináší samá pozitiva, už nám naštěstí nevládne kolektivismus, který zajišťoval „blaho všech“ na úkor jednotlivce. Nehrozí bezdůvodné tresty celých rodin, aby nepřekážely v plánu budování, řízených jinými jednotlivci u moci. Na každé době se samozřejmě najdou dobré věci, ale špatné se bohužel časem zapomínají. Ale nezapomínejme dobu, kdy čtyřicet let vládlo zastrašování, represe a nikdo neznal skutečný význam svobody.
Zdroje: text - www.ustrcr.cz/cs/vladimir-cerman, Brusnický zpravodaj 11/2012,                                                      foto - http://www.ustrcr.cz/cs/procesy-s-vesnickymi-bohaci