image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Informace ke zřízení Datové schránky

Informace ke zřízení Datové schránkyMezi 1.1.2023 a 31.3.2023 zřídí povinně Ministerstvo vnitra datové schránky všem subjektům, které jsou evidovány v základním registru osob, jehož správcem je Český statistický úřad. Registr osob eviduje právnické osoby a organizační složky právnických osob, podnikající fyzické osoby a další subjekty.

POZOR - podle výše uvedené informace bude datová schránka zřízena každému, komu bylo vydáno živnostenské oprávnění, bez ohledu na to, zda živnost provozuje, či nikoli, tedy zda má živnost aktivní nebo pozastavenu! Z veřejných dat vyplývá, že v naší obci má živnostenské oprávnění více než 120 osob. Těch všech se zřízení datové schránky týká. Po zřízení datové schránky pak začne stát a úřady komunikovat s danou osobou pouze cestou datové schránky. Zaslané písemnosti - až na vyjímky - se berou za doručené po 10 dnech v datové schránce, i když je nikdo nečetl!!! Navíc po uplynutí tří měsíců zmizí úplně. Těm, kdo nebudou schránku vybírat, bude zpráva doručena tzv. fikcí. To může znamenat cestu do velkých problémů...

DOPORUČUJEME všem zkontrolovat, zda jsou v evidenci vedeni, nebo ne. Jde to po zadání patřičných údajů např. přes tento odkaz. Pokud máte vydáno nějaké oprávnění k provozování živnosti, nepodnikáte a nepočítáte s tím, že podnikat budete, měli byste v takovém případě živnost zrušit, což povede k výmazu z registru osob a zřízení datové schránky a vše s tím související se Vás prozatím týkat nebude.