Nejvýchodnější obec Libereckého kraje
mapa

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Hasiči varují před velkým rizikem požárů

Další vlna veder udeřila i v Libereckém kraji a hasiči varují před požáry. V posledních dnech vyjíždějí častěji k požárům trávy, travních porostů, lesních porostů a hrabanky. Jen za první prázdninový měsíc zasahovali v Libereckém kraji u téměř stovky takových událostí. Požáry hrozí především v přírodním prostředí - v lesích, na lukách, na polích, apod. Čím dříve je požár ohlášen, tím méně se rozšíří a napáchá menší škody.
 Obce mohou rozdělávání a udržování ohňů regulovat svými vyhláškami, nejdůležitější je však chování lidí samotných. Ve volné přírodě by lidé neměli za tohoto sucha používat otevřený oheň jako cigarety, zapalovač, zápalky, vařič nebo dělat ohniště. Stejné je to s odpalováním ohňostrojů a jiné pyrotechniky.  V lesích je celoročně zakázáno kouřit! Špatně uhašená cigareta nebo odhozená sirka spadlá do jehličí či hrabanky může způsobit velký požár.
Pozor také při pohybu v blízkosti ploch s dozrávajícím obilím. Zvýšené riziko vzniku požáru však nepanuje jen v přírodním prostředí, suchá jsou tábořiště i zahrady kolem obytných domů. Pozor proto při grilování či kempování. Propanbutanové nebo lihového vařiče nespusťte nikdy z očí. Nestabilní zařízení se může snadno převrátit a způsobit požár. Při vysokých teplotách roste riziko i při zacházení s hořlavými plyny. Například plynový zapalovač za sklem automobilu ponechaný vysokým teplotám může vůz značně poškodit a způsobit vážná zranění. Podobné je to i s mobilními telefony ponechanými na palubní desce nebo na přímém slunci. Požár může způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se majitel rozhodne zaparkovat u lesa nebo na louce.
Buďte ukáznění a dbejte větší pozornosti. Vaše zodpovědné chování může předejít nepříjemným situacím i velkým škodám.

Autor: Starosta - čerpáno z webu HZS LK Publikováno 7. 8. 2015 9:11

Nové informace na webu - VODOVOD

Do menu levého sloupce byl přidán nový řádek "VODOVOD". Obsahuje nové obchodní podmínky, náhled smlouvy, identifikační údaje a kontakty na správce. Jsou zde také zveřejňovány rozbory vody. Jednou v roce se dělá radonový rozbor a čtyřikrát v roce pak zkouška pitné vody. Ze zveřejňovaných protokolů se například dozvíte pH i obsahy různých sledovaných chemických látek v dodávané pitné vodě.


Autor: Starosta Publikováno 5. 8. 2015 16:44

Červencové číslo zpravodaje na webu

V závěru července vydala obec další číslo zpravodaje. Tištěná forma je už v domácnostech. V přiloženém odkazu si můžete přečíst elektronickou formu nového Z pod Hůry:

Červenec 2015


Autor: Starosta Publikováno 5. 8. 2015 16:22

Městský úřad Hostinné posiluje investiční a majetkový odbor

MěÚ Hostinné vypsal výběrová řízení na obsazení dvou míst investičního a majetkového odboru:

Výběrko OIM Hostinné


Autor: Starosta Publikováno 5. 8. 2015 15:22

Kotlíkové dotace - první informace

Protože se množí dotazy na dotace na výměnu kotlů a média přináší kusé informace, zveřejňujeme materiál, který k tomuto tématu visí na webu Libereckého kraje. Dostanete se na ně proklikem z d e.

Další informace najdete také v přiloženém souboru: Kotlíkové dotace - základní pravidla.

Výzva k podávání žádostí bude nejdříve na přelomu roku 2015/2016. Další informace budeme průběžně zveřejňovat, případně je najdete na shora zveřejněné webové adrese.

 

 


Autor: Starosta Publikováno 4. 8. 2015 11:46

Příměstský tábor ve Vrchlabí

V přiloženém letáčku najdete nabídku příměstského tábora Yellow Point na Liščí farmě ve Vrchlabí:

Příměstský tábor na Lišce


Autor: Starosta - z obdrženého emailu Publikováno 3. 8. 2015 9:45

Na hřišti vystoupí roztleskávačky z BSH Cheerleaders

V úterý 4. a v pátek 7. srpna 2015 vystoupí na hřišti v Čisté roztleskávačky z BSH Cheerleaders, které jsou na soustředění v pensionu Antonea. Podrobnosti v přiloženém plakátku. Všichni jste srdečně zváni.

Cheerleaders Čistá 08 2015


Autor: Starosta Publikováno 3. 8. 2015 9:00

Informace o rekonstrukci silnice I/16 v naší obci.

Protože se množí různé spekulace, považuji za nutné zveřejnit mně známé informace k rekonstrukci silnice I/16, která probíhá naší obcí:

Akce je naplánována až do 30.10.2016. Práce budou samozřejmě přerušeny po dobu zimní údržby. V roce 2015 by měly být rekonstruovány všechny propustky přes silnici a také most v dolní části obce. Zda dojde i na kompletní výměnu povrchů, ukáže čas a přízeň počasí. V roce 2016 pak bude sanována silnice v horeckých zatáčkách pod "Krocanem". Zde jde ale o poměrně razantní zásah do tělesa silnice a dodavatel zvažuje zhruba dvouměsíční úplnou uzavírku silnice. O tom se ještě kvůli dopadu na provozovny v obci a dopravní obslužnost povedou jednání během zimy. V rámci této probíhající akce bude také rekonstruována křižovatka na Horkách. Zde dojde ke změně práva přednosti v jízdě a hlavní silnicí pro tuto křižovatku bude směr Nová Paka - Vrchlabí. Ačkoli jsme toto napadali z obavy front kamionů v horeckém kopci - známe to ze zimních měsíců, je to jednoznačně věcí čísel, kdy podle statistik je průjezd horeckou křižovatkou ve směru na a z hor na více než 3/4 proti průjezdu k nám dolů a dál na Trutnov. Navíc se předpokládá odklonění nákladní dopravy na budovanou silnici od Hradce Králové na hranice s Polskem.                                                                                                                                                                                 

Investorem probíhající rekonstrukce je ŘSD Liberec. Generálním dodavatelem je sdružení firem Strabag a M-silnice.  Tyto firmy na realizaci jednotlivých úseků sjednaly subdodavatele. V horní části obce je to především firma ZEPOS Lomnice nad Popelkou, v dolní části pak firma SWIETELSKY. Koordinátorem stavby je p. Timofej Larin ze Strabagu.

Ačkoli se na akci mělo pracovat už od dubna, bylo staveniště předáno až 2. června, protože se čekalo na otevření průtahu Studencem na Jilemnici (přes Čistou do 30.5.2015 vedla trasa objížďky). K dalšímu zdržení došlo kvůli zdlouhavému řešení DIO - odsouhlasení dopravních omezení DI PČR a dalšími institucemi. Práce na stavbě začaly fakticky až ve třetí dekádě června a provázely je viditelné "porodní bolesti", kdy se v průběhu stavby zjistila například nedostatečná projekční příprava nebo nerespektování širších vztahů (voda z některých propustků neměla kam odtékat....) a také nutnost většího zásahu do mostu. Toto vše už je snad zdárně vyřešeno a práce se v 31. týdnu rozeběhly naplno.

Stavba samozřejmě zatěžuje obec a občany. Ve spolupráci s dodavatelem se podařilo osadit omezujícími dopravními značkami sjezdy do Markvatic a komunikaci přes kostel. Stížnosti, s nimiž se na mě obracíte, předávám okamžitě dál a jsou průběžně řešeny (dosypávání vyfrézovaných úseků, dopravní značení, úpravy v umístění semaforů.....).

Během příštích dní dodavatel sjednotí harmonogram prací a rozhodne, zda budou práce mimo technologických přestávek probíhat nepřetržitě, tj. i o víkendech.  Ob den se na stavbě pohybuje stavební dozor a vždy po dvou týdnech probíhají kontrolní dny, kterých se zástupce obce vždy účastní. Po tom včerejším proto přináším tyto informace.                                 L. Jiřička

 


Autor: Starosta Publikováno 31. 7. 2015 11:07

Upozornění obecního úřadu - legalizace (pověření) podpisu

Obecní úřad upozorňuje, že v kanceláři obecního úřadu nelze provést úkon - ověření podpisu -  na dvojjazyčné listině o zapůjčení vozidla pro cestu do ciziny. (Tento doklad je vyžadován při cestách na jih Evropy, především do Chorvatska.). Pokud tento doklad pro zajištění své cesty potřebujete (jedete vozidlem jiného majitele), počítejte s tím, že podpis na něm musí ověřit notář. V naší oblasti je nejblíž pan notář JUDr. Vladimír Lánský, Jilemnice - Dolení ulice 303,  tel. 481 540 350.


Autor: Starosta Publikováno 31. 7. 2015 10:29

Posezení pro seniory bude v Markvaticích

Kulturní komise zve dříve narozené na pravidelné setkání, které proběhne ve středu 5. srpna 2015 od 16:00 hodin zcela netradičně na plácku v Markvaticích. Hasiči pomohou s dopravou - mikrobus bude v 15:45 u Walravenu, 15:48 u sokolovny a v 15:50 na horní zastávce autobusu. Bude zajištěn i odvoz zpět. S sebou uzeninu a pečivo, ostatní občerstvení bude zajištěno na místě.

Posezení v Markvaticích 5.8.2015


Autor: Starosta Publikováno 30. 7. 2015 17:32


Informační SMS

23. 4. Vojtěch

Zítra: Jiří

Tip na výlet

Počasí

Úterý Zataženo 17/7 °C
Středa Zataženo 21/10 °C
Čtvrtek Jasno 23/11 °C
Pátek Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 24/13 °C

Návštěvnost stránek

432609