Úvod

Začátkem roku 2006 přišli dva chlapi, Vašek Jiřička a Pavel Kynčl, s nápadem uspořádat závody motorek Jawa 50 - tzv. Fichtlů. Svůj zaměr konzultovali s čisteckými hasiči a světlo světa spatřila myšlenka vytrvalostní čtyřiadvacetihodinovky. Protože se jednalo o šílený podnik, dostala akce i šílený název :

 "Fichtlmánia". 

V únoru 2006 byl na hasičském plese v Čisté u Horek vyvěšen první plagát. To už byl znám termín akce a sice o svátcích začátkem července.

Postupně jsme začali Fichtlmánii připravovat. Vytipovali jsme trasu a jednali s vlastníky pozemků i obcemi, kudy měla trať vést. Také jsme sháněli nějaké podklady, kterých bychom se mohli chytit při tvorbě pravidel. A pak nastaly problémy, které vyústily v několik změn.

První změnou byl termín. Start závodu jsme přesunuli už na úterý 4. července 2006 navečer. Tím jsme získali druhý den státního svatku na úklid a závodníci pak na "srovnání". Pak jsme však museli udělat mnohem zásadnější změnu. Policie ČR nám totiž nepovolila uzavřít asfaltku v Bukovině a tím se zhroutila celá trasa původního okruhu. Hledali jsme proto alternativu a nakonec ji našli přímo u nás v Čisté. Bohužel se pak vše zařizovalo poněkud na "honem" a vznikly z toho nepříjemné komunikační šumy. Děkujeme proto paní Boženě Kudrové a paní Alši Hamplové, že nám nakonec umožnily vést trať závodu masivem Čistecké hůry. Stejně tak děkujeme i Mysliveckému sdružení Černý háj Zálesní Lhota Čistá, za kladné stanovisko, a ing. Doležalové z odboru životního prostředí MěÚ Jilemnice za spolupráci a metodickou pomoc.

Z původní myšlenky "hec závodu" několika kamarádů se stal poměrně velký projekt, který Čistá nikdy v minulosti nezažila.

Na start závodu, který se jel skutečně plných 24 hodin se nakonec postavilo devatenáct posádek a závod do konce vydrželo, byť někdy s přestávkami,  sedmnáct strojů. V úterý 4. července byla po zaváděcím společném kole, které vedl rančer František Petružálek na terénní čtyřkolce,  Fichtlmánia 2006 v 18:15 hodin odstartována.

Poblíž depa probíhal na nákladním autě f. Setter a.s. kulturní program, ve kterém vystoupily skupiny Stop depres!, Recycled Indigo, Životní minimum, V.S.N.T. band a Sklep Masters. Michaela Zaplatílková z kadeřnického salónu Hair zájemcům stříhala a barvila hlavy a mohlo se malovat po přistavené Škodověnce. Součástí prvního večera byl i ohňostroj pod taktovkou Jéni Horáčka ze Studence. Na místě fungovalo nepřetržitě občerstvení, byl vztyčen vojenský hangár, postaveny altány proti slunci a rose a hygienické zázemí zajistily kabiny eko-WC od  f. ADCO. Do depa byla dovedena elektrická přípojka, kde měla každá stáj možnost se připojit na 220 V. Svoji přípojku měl ještě zvlášť zvukař a zvlášť stánek s občerstvením. Poděkování proto zaslouží i Dyntarovi, Plecháčovi a Klůzovi, kteří umožnili připojení, a Slávek Martsiy, kolem jehož domu vedla jediná přístupová cesta. Velký dík také "mistru blesku" Ladislavu Jiřičkovi st., bez kterého bychom to určitě nezvládli.

Sbor dobrovolných hasičů Čistá u Horek zajistil požární dozor a navíc i odtah nepojízdných strojů ze závodní dráhy. Hasičského Nissana, i když byl na konci akce už notně zaprášený ( jako všechno a všichni...), nešlo přehlédnout. Na místě operovaly i zdravotnice Lucka Štilcová a Blanka Klůzová. Obě během svých služeb ošetřovaly několik zranění. Naštěstí však šlo jen o odřeniny a popáleniny, tedy nic vážnějšího. I jim velký dík za spolupráci.

Na akci bylo mnoho novinářů - např. z rádia O.K., Krkonošských novin, serveru iDragons.cz. Dále tu natáčely zpravodajské štáby TV Prima (odvysíláno v ZD 5.7.2006) a TV Nova (TN 6.7.2006). Natáčel tu také štáb TV Prima pro pořad Extra a pro potřeby pořadatele tu navíc točily ještě tři naši kameramani. Také bylo pořízeno množství fotek. Některé budou zveřejněny na těchto stránkách, nebo na odkazech. Naší snahou je udělat i dokument na DVD nebo videokazetu, ale chvíli to potrvá.

Závěrem trocha statistiky:  Závodní okruh měřil 4.047 m. Závodníci ujeli celkem neuvěřitelných 8.636 km. Závodu se účastnilo 19 tříčlenných posádek, tj. celkem 57 lidí. Na místě bylo dle odhadu pořadatelů v době největší koncentrace kolem 400 lidí. Ve službách při zajištění závodu a občerstvení pracovalo 41 členů a členek SDH Čistá u Horek. Vytočilo se 18 sudů desetistupňového Gambrinusu, ugrilovalo se 42 kg párků a do hamburgerů bylo zpracováno  12 kg bělské sekané.

A úplně nakonec?

Od roku 2009 našla Fichtlmania nový domov ve Štikovské rokli u Nové Paky, kde už neburácí jen motory automobilů při ME v autokrosu, ale také bzučí desítky fichtlů při Fichtlmánii.

                     Fichtlům  ZDAR !!!

 

Menu

28. 5. Vilém

Zítra: Maxmilián

 www.jawa50zavody.wz.cz

www.mx4life.cz

www.jawacz-dily.cz

Návštěvnost stránek

062976