image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Ohlédnutí za Dnem s hasiči

Ohlédnutí za Dnem s hasičiVe dnech 16. až 18. září 2022 v regionu pobývala delegace 56 hasičů a jejich rodinných příslušníků z holandského městečka Mijdrecht. V pátek 16. září se návštěvníci prohlédli provozy společnosti Suchánek&Walraven u nás v Čisté, na Horkách a v Borovnici. V Borovnici se navíc podívali do repliky dřevěného větrného mlýna a seznámili se Večer ve Spolkovém doměs tamní hasičskou historickou stříkačkou. Večer proběhl v Čisté ve Spolkovém domě společný program. V něm byly promítnuty filmy o regionu, byly prezentovány obce a hasičské spolky v nich. Svou prezentaci přednesli i holandští hasiči. Pak už byl prostor pro zábavu a občerstvení. Čistecké ženy navařily a napekly, takže se podávaly i sejkory, bramboráky, kyselo, hubník a podobné speciality... A návštěvou nás poctil i vládce hor, Krakonoš.

V sobotu 17. září návštěvníci posnídali u hasičů v Nedaříži a odjeli do Krkonoš. Výletu na rozhlednu Žalý moc nepřálo počasí, ale i tak byli výletníci spokojeni. Pak našli opět zázemí ve Pára z RoztokSpolkovém domě v Čisté a odpoledne na hřišti proběhl Den s hasiči. ten byl i pro širokou veřejnost.  Po slavnostním nástupu byly připraveny Letní lyžovánínetradiční soutěže pro dvě družstva z Nizozemí, z Borovnice, z Nedaříže a z místních hasičů. Hlavní byla legrace, a tak nakonec zvítězili všichni....  V doprovodném programu se příchozí mohli podívat na evakuační stan a Přívěs nouzového přežití čistecké hasičské jednotky. Čistečtí mladí hasiči předvedli požární útok a celé odpoledne na hřišti čoudila a pískala parní stříkačka hasičů z Roztok, nebo bylo možné si prohlédnout jasně červenou Pragu RN hasičů ze Štikova. Navečer zahrála kapela Contact z Hostinného a večer duněly obcí tóny našeho Čisteckého Příležitostného Divadelního Orchestru (ČiPřiDO). O občerstvení se starali hasiči z Nedaříže a z Borovnice. V deset večer se obec zahalila do tmy a oblohu rozzářil ohňostroj. Pak už návštěva odjela do Studence odpočívat. V neděli po snídani odjel autobus zpět do Prahy, kde proběhla krátká exkurse a odlet zpět do Holandska.

Náklady si z části hradili holandští hasiči sami, dále se na nich podílely hasičské sbory z Čisté, Borovnice a Nedaříže. Přispěla i Obec Borovnice a firma Suchánek & Walraven s.r.o.. Naše obec uhradila ohňostroj.

Z akce byl pořízen film Televizí Krkonoše, který je ale ještě zpracováván. Fotograf Vít Antoš pořídil mnoho fotografií. Ty jsou shlédnutelné ve fotogalerii obecního webu.

Děkujeme všem, kdo s přípravou, organizací a úklidy po akci pomohli. Opět se povedlo zviditelnit naši obec a šikovnost lidí, kteří zde žijí......